Pompy ciepła typ powietrze/woda

Wśród dostępnych rodzajów pomp ciepła, najbardziej popularnymi w Polsce są pompy typu powietrze/woda, wykorzystujące jako dolne źródło ciepła powietrze zewnętrzne.
Z pewnością zaletą tych urządzeń będzie prostota i koszt montażu (brak konieczności wykonywania wymienników gruntowych), a także koszt zakupu samego urządzenia. Wadą pomp ciepła typu powietrze/woda jest wykorzystanie dolnego źródła ciepła o dość dużych wahaniach temperaturowych, a jak wiemy efektywność pompy ciepła spada wraz ze spadkiem temperatury dolnego źródła. Dlatego też decydując się na ten typ pompy musimy uwzględnić ten czynnik i przy doborze mocy urządzenia sprawdzić jakimi parametrami urządzenie będzie charakteryzować się przy określonych temperaturach.
Jeżeli zamierzamy korzystać z pomp typu powietrze/woda jako samodzielnego urządzenia grzewczego przez cały rok, musimy zakupić urządzenie, które będzie mogło pracować przy temperaturze dolnego źródła na poziomie ok -20 : -25°C. Gdy zaplanujemy, iż pompa ciepła ma spełniać rolę wspomagającą ogrzewanie innym urządzeniem, wówczas możemy zdecydować się na pompę pracującą w wyższym zakresie temperatur ujemnych.

Zasada działania pomp ciepła jest taka sama jak pomp pozostałych typów, o czym wprawdzie pisaliśmy, ale przypomnijmy to jeszcze raz:

schemat działania pomp - Buderusrys.1 schemat działania pomp ciepła; źródło BUDERUS

A więc mamy cztery etapy:
1. Odparowanie czynnika roboczego w parowniku w wyniku odbioru ciepła z otoczenia.
2. Sprężanie powstałego gazu w sprężarce, podczas tego procesu dochodzi do wzrostu ciśnienia i temperatury czynnika roboczego.
3. Skraplanie, które następuje w skraplaczu, podczas tego etapu dochodzi do przekazania temperatury do instalacji c.o., lub c.w.u.
4. Rozprężanie czynnika i dławienie go przed podaniem do parownika, które zachodzi w zaworze rozprężnym. Cały cykl rozpoczyna się od nowa.

Konstrukcje pomp ciepła typu powietrze/woda pozwalają na ich montaż w różnych miejscach. Mamy dostępne modele montowane na zewnątrz budynku, wewnątrz budynku, wolno stojące, lub naścienne. Sposób montażu poszczególnych urządzeń jest określony ściśle przez producentów i przed zakupem należy się zapoznać ze specyfikacją techniczną i wymaganiami dotyczącymi ich instalacji.